|
|
 |  |  |
Ticaloşii ăia de capitalişti
|
 |
Primul lucru pe care l-a făcut când bătăile în uşă l-au trezit, a fost să-şi caute ceasul şi să vadă ce oră e. Dacă s-ar fi întâmplat în anii '30, Ivan Ivanovici ar fi fost speriat de moarte să audă bătăi în uşă la acea oră din noapte. În 1959 lucrurile stăteau totuşi altfel. Stalin murise de câţiva ani iar lui Hrusciov nu-i plăcea să scoale oamenii în toiul nopţii... Alergă aşadar la uşă, astfel încât oricine ar fi fost să nu apuce să scoale toată casa în picioare...
O jumătate de oră mai târziu, Ivan Ivanovici stătea smerit în faţa Tovarăşului Preşedinte, care părea puţin agitat.
- Ivan Ivanovici, începu acesta, trebuie sa aflăm ce fac ticăloşii ăia de capitalişti. M-am hotărât să te trimit acolo ca să le urmăreşti modul de viaţă. Vreau ca la întoarcere să faci un raport amănunţit despre tot ce-ai văzut!
Ivan Ivanovici a fost atât de surprins de atitudinea Tovarăşului Preşedinte, încât nici nu şi-a dat seama din prima clipă ce noroc a dat peste el: nu doar că nu l-a trimis la Lubianka, dar va petrece câteva luni în America, se va distra şi va cheltui bani ca să afle de ce ticaloşii ăia de capitalişti o duc aşa de bine.
Când s-a împlinit sorocul, Ivan Ivanovici s-a întors la Kremlin cu un raport de două sute de pagini în care descria în amănunt tot ce-a văzut în America. Tovarăşul Hrusciov a luat foile bătute la maşină, s-a uitat la ele şi apoi s-a întors către Ivan Ivanovici:
- Spune-mi Ivan Ivanovici, spune-mi sincer, ai văzut tot ce era de văzut?
- Da, Tovarăşe Preşedinte
- Chiar crezi că America este o societate decadentă?
- Da, Tovarăşe Preşedinte, chiar aşa e.
- Crezi că se poate construi comunismul în America?
Ivan Ivanovici l-a privit în ochi pe Preşedinte şi a răspuns: - Desigur Tovarăşe Preşedinte, se poate. Dar ar fi pacat...
|
 |
mas_bit1
|
| |
| |
Nebunul de pe insulă
|
 |
Pe măsură ce o navă de pasageri se apropia de o insulă, un tip cu barbă devenea din ce în ce mai agitat pe insulă, făcea focuri, sărea de colo colo, urla...
- Ce-i cu ăsta? întreabă unul dintre pasageri.
- Habar n-am, zice căpitanul. Da de fiecare dată când trecem pe aici parcă înnebuneşte!
|
 |
AleBal
|
|
Urmările unei nopţi de plăcere
|
 |
Un elefant şi o furnică isi petrec o noapte întreagă în desfătările trupului...
A doua zi, elefantul moare.
Furnica: Băi să fie... o noapte de plăcere, şi acum tre' să-mi
petrec tot restul vieţii săpând...
|
 |
StaAnd
|
| |
| |
Măicuțele și vampirul
|
 |
Două măicuțe mergeau cu mașina, când deodată apare pe parbriz un vampir, foarte mare și urât. Măicuța din dreapta, îi zice la cea care conducea:
- Dă-i cu aghiazmă!
Dă ea cu aghiazma de la ștergatoare dar nimic... Vampirul rămâne acolo.
- Dă-i cu tămâie!
Dă maica cu tămâie dar tot la fel... vampirul nici nu se clintește...
Disperată că nu scapă de vampir, îi zice cea din dreapta:
- Încearcă cu crucea!
Scoate maica capul pe geam și...
- Futu-ți crucea mătii dă-te jos!
|
 |
CosPau
|
|
Să vină chinezii
|
 |
Pescarul român a prins peştişorul de aur.
- Române, române, nu mă omorî că-ţi îndeplinesc trei dorinţe - oricare ar fi ele.
Pescarul român e de acord, îi dă drumul peştelui şi acesta îl roagă să-şi exprime prima dorinţă.
- Să vină chinezii în România!
Uimit peştişorul face o vrăjitorie şi 1,3 miliarde chinezi vin în România. Stau o săptămână, mănâncă, beau etc. şi pleacă acasă.
- Măi române, ciudată dorinţă ai mai avut şi tu. Hai să o aud pe a doua.
Stă pescarul român câteva secunde şi se gândeşte şi zice:
- Să vină chinezii din nou în România!
Peştişorul face vraja, vin chinezii mănâncă, beau etc. şi pleacă.
- Măi române, ciudate dorinţe mai ai. Ai grijă că este cea de-a treia şi ultima dorinţă!
Stă românu şi se gândeşte el ce se gândeşte şi cere să vină iar chinezii în România: 1,3 miliarde de chinezi vin în România, stau ce stau şi pleacă înapoi.
- Măi române, să ştii că m-ai dat gata! Explică-mi te rog şi mie de ce ai vrut ca atâţia chinezi să vină în România. 1,3 miliarde de oameni au mâncat, au băut, au lăsat ţara ca vai de mama ei! De 3 ori!
- Da, dar gândeşte-te că prin Rusia au trecut de 6 ori!
|
 |
LorBal
|
| |
| |
Pedeapsa de wekeend
|
 |
- Ca să te pedepsesc, Gigele, îți iau trompeta până luni!
- Bine, tăticule, ia-o! Însă te rog să n-o mai uiți iar pe stadion.
|
 |
Crystian
|
|
|
Pagina următoare |
|
|