|
|
 |  |  |
La pescuit
|
 |
Vară, cald. Pe malul bălţii, Ion şi Marin, cam afumaţi, dau la peşte. Un destrăbălat pe schiuri, trece cu viteză tras de-o barca cu motor, stârnind valuri.
- Bă Mărine, ăsta ne sperie toţi peştii, fi-iar mă-sa a dracului!
- Sa dea Dumnezeu să te îneci, fir-ai al dracului să fii! îl blesteamă Ion.
Schiorul, încercând să ia o curbă mai strâns, cade în apă şi dispare la fund.
Ion, după vreo două minute, către Marin:
- Bă Marine, ce Dumnezeu, hai bă să-l scoatem pe nepricopsitu' ăla din apă, poate mai suflă.
Sar în apă amândoi, îl trag pe ăla la mal şi Ion începe să-i facă respiraţie gură la gură. După vreo zece minute, se opreşte şi se răsteşte la Marin:
- Ia mai fă-i bă şi tu, ca eu am obosit, ce dracu'.
Marin începe să sufle şi el în gura ăluia, cu putere.
Ion, după vreo zece minute, uitându-se lung:
- Bă Marine, da' ăla pe care-l blestemarăm noi nu se dădea cu schiurile?
- Ba da, mă! confirma Marin.
- Păi ăsta de ce are patine, mă?
|
 |
Ovi
|
| |
| |
Mort să fi, noroc să ai
|
 |
Pe un drum de țară, o procesiune funerară.
La un hop, alunecă mortul din coșciug și rămâne în mijlocul drumului. Zdrobiți de durere și de niscai vodcă, oamenii n-au observat și au mers mai departe.
După o vreme, trece pe același drum un tractor. Tractoristul beat... calcă peste mort. Se sperie și-l aruncă pe răposat în lac.
Pe lac niște braconieri pescuiau cu dinamita. După o explozie, iese mortul la suprafață. Speriați, braconierii îl iau și-l aruncă pe fâșia de pază a grănicerilor.
Grănicerii, când l-au văzut, l-au somat, au tras un foc de avertisment, după care l-au găurit cu o salvă de gloanțe.
Se apropie ei, se uita la el și unul zice:
- Aoleu! Ăsta nu-i infractor, ăsta-i nea Spirache d-aicea din sat! S-a-mbătat ca porcu! Și o fi adormit pe fâșie? Hai să-l ducem la spital!
După o operație de două ore, iese doctorul și le zice făcând un gest obosit din mână:
- Ați avut noroc, a scăpat! O să trăiască!
|
 |
VimNiq
|
|
Starea civilă
|
 |
Judecătorul întreabă martora:
- Sunteţi căsătorită?
Ea oftează. Judecătorul dictează secretarei:
- Nu e căsătorită.
Apoi intreabă martorul:
- Sunteţi căsătorit?
Martorul oftează. Judecătorul dictează:
- Căsătorit.
|
 |
LucIva
|
| |
| |
Nevastă sau amantă?
|
 |
Un arhitect, un artist şi un inginer discutau despre cu cine e mai bine să îţi petreci timpul, cu nevasta sau cu amanta.
Arhitectul a zis ca preferă să fie cu nevasta, aşa putea construi fundaţia la o relaţie veşnică. Artistul a spus că preferă să fie cu amanta. În ea găsea mai multă pasiune şi mister.
Inginerul a spus ca preferă sa le aibă pe amândouă.
- Amândouă?! au intrebat ceilalţi.
- Da. Dacă ai o nevastă şi o amantă, fiecare se va gândi că eşti cu cealaltă şi atunci poţi scăpa la serviciu să-ţi termini treaba pe ziua următoare.
|
 |
ush
|
|
Timpul înseamnă bani
|
 |
- Care este diferenţa dintre un amant şi un soţ?
- 30 - 45 de minute.
|
 |
Ush
|
| |
| |
Necalificat
|
 |
La serviciul "Personal" se prezintă un bărbat.
- Vă rog să mă angajaţi, zice el, am 9 copii!
- Bine, bine, i se răspunde, dar ce altceva mai ştii să faci?
|
 |
MirC
|
|
|
Pagina următoare |
|
|